Jump to content

AKTUALITY

Otravy rostlinami - na co si dát pozor !


Jaro je v plném proudu, všechny nás to láká ven na procházky a tak bychom jen rádi připomněli, že mnoho rostlin může být pro Vaše mazlíčky nebezpečných. Některé rostou volně v přírodě, jiné mohou zvířata pozřít ve výrobcích. Jednotlivé živočišné druhy jsou k jedům různě náchylné.

Tabák

Nikotin se velmi rychle vstřebává z trávicího tratu a zvyšuje krevní tlak. Otravy se projevují sliněním, zvracením, průjmem, kolikou, křečemi a smrt nastává udušením. Toxická dávka pro psa a kočku není známá.

Rulík zlomocný, blín černý, durman obecný

Jedem je atropin, který po pozření způsobuje zrychlené dýchání, suchost sliznic, rozšíření zornic či zvýšenou teplotou. Mezi centrální účinky pak patří neklid, excitace či poruchy vidění.

Tis červený tis červený

Jedovaté jsou všechny části kromě červeného míšku. Jed taxin působí na centrální nervovou soustavu, cévy a srdce. Úhyn nastává v důsledku zástavy dýchání a srdeční činnosti. Otrava může nastat do 30 minut.

Oměj šalamounek

Součást šípového jedu kurare. Způsobuje poruchy rytmu srdce, vyvolává zástavu dechu. Průběh otravy je velmi rychlý.

Náprstník, oleandr, konvalinka vonná

Tyto rostliny obsahují kardioaktivní glykosidy, náprstník pak digitalin a digoxin. Způsobují arytmie. Otrava nastupuje do pár hodin po pozření. Zpočátku se vyskytuje slinění, zvracení, průjem a pomalý tep, později pak arytmie, tachykardie, , mydriáza, cyanóza a tremor.

Rhododendron, Azalkarhododendron

Další rostliny ovlivňující srdce. Pozření 3 listů psem nebo kočkou může vyvolat vážné otravy. Otrava vyvolává zpomalení srdečního rytmu, depresi nervového systému, křeče, ataxii, paralýzu a edém plic.

 

Ocún jesenní

Obsahuje kolchicin. Označuje se jako kapilární a buněčný jed. První příznaky se objeví za 12-24hodin. Patří k nim potíže s polykáním, nadměrné slinění, zvracení, průjem s krví. Dochází až k selhání jater a ledvin.

Hyacint, tulipán, narcis

Nejvíce jedovaté jsou cibulky. Lektin inhibuje syntézu DNA, jiné jedy ovlivňují nervovou soustavu a vyvolávají křeče.

Lilielilie

Jedovatá je celá rostlina, zvláště pro kočky. Po pozření dochází k selhání ledvin. Zpočátku se objevuje  slinění, zvracení, dezorientace, otoky končetin. K dalším příznakům pak patří anorexie, deprese CNS, dehydratace a hypotermie.

Hortenzie, mandloň, broskvoň

Obsahuje kyanogenní  glykosidy. Otrava se vyvíjí velmi rychle s projevy tachypnoe, dyspnoe, hypotenze a srdeční arytmie. Mydriáza a třešňově červené sliznice jsou spolu s odérem mandlí typické.

Přeslička bahenní (koně)

Postižení jedinci jsou podráždění a dochází k obrně zadní části těla.      

Starček přímětník (koně)

Akutní otravy se projevují celkovou slabostí, kolikami, krvavými průjmy a smrtí. Chronické pak slepotou, kolísavou chůzí či žloutenkou.

Vikev setá (koně)

Mezi projevy intoxikace patří ztížené dýchání, inkoordinace, křeče a zástava dechu.

Vojtěška, jetel, komonice, vlčí bob, břečťan (malá zvířata)

Tyto rostliny obsahují saponiny. Při jejich zvýšeném příjmu dochází až k hemolýze červených krvinek. Může se vyskytnout průjem, zvracení, salivace, křeče, krev v moči.

Zerav západní (thuja), jalovec

Objevuje se kontaktní dermatitida, silné podráždění trávicího traktu se sliněním, zvracením a průjmem s krví. K dalším příznakům patří tachykardie, apatie. Vysoké dávky poškozují játra.

K dalším rostlinám vyžadujícím zvýšenou pozornost majitele patří lilek černý, lilek brambor, pryšec, len setý, kulčiba, mák setý, mák vlčí, broskvoň, meruňka či vinná réva

Problematika eutanázií

Komora veterinárních lékařů vydala oficiální tiskovou zprávu k problematice léčení a utrácení.

Podrobnosti naleznete v tomto odkazu:

http://www.vetkom.cz/content/showArticle/id/55/articleId/tiskova-zprava-kvl-k-problematice-leceni-a-utraceni-4557

Nově možno shlédnout průběh endoskopií.

Videa najdete v sekci Z praxe kliniky - Endoskopie.

 

Nové podmínky při cestování se zvířaty v zájmových chovech. 

Jedná se zejména o nově vydávané pasy při cestování se psy, kočkami a fretkami, u kterých musí být vakcinace vztekliny ve stejný nebo pozdější den než je zvíře načipováno. Tato podmínka platí při primovakcinaci vztekliny. Nově musí být uvedena i platnost vakcíny, která nastává až po 21 dnech od data očkování.

Pokud se chystáte se svými mazlíčky do zahraničí, informujte se přímo na veterině VČAS (ideálně víc než měsíc před odjezdem).

Více informací získáte na stránkách státní veterinární správy ČR:

http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty/

Dornova metoda u psů

V únoru 2015 absolvovala naše veterinární technička kurz Dornovy metody u zvířat. Těší nás, že Vám ji nyní můžeme v rámci rehabilitace nabídnout.

 

PAS k čipování zvířete ZDARMA !!!

Během prosince roku 2014 nabízíme k čipování Vašeho miláčka PAS zdarma. Akce platí pouze v prosinci.

Image

Provádění čipování (povinné městské)

  • provádíme povinné čipování psů v městě Havířov dle obecně závazné vyhlášky č. 2/2012
  • cena úkonu je 360,- Kč (zbytek doplácí město)
  • co mít s sebou: očkovací průkaz/pas, známku zvířete; uvítáme rovněž informaci, na jakého majitele je pes hlášen na Magistrátu města Havířov

Image

Testování hluchoty - Brain Auditory Evoked Response Hearing Test – BAER

Od 1.5.2014 Vám nabízíme možnost vyšetření hluchoty tzv. BAER Testem. V Moravskoslezském kraji jsme doposud jedinou klinikou, na které lze toto vyšetření provádět. Vyšetření je neinvazivní a zabere přibližně 30 minut na jedno štěně.

Cena tohoto vyšetření je 1300 Kč (pro členy Klubu anglického Bull Terriera cena 1200 Kč, v případě tří a více štěňat cena 950 Kč za jedno štěně)

Více informací o této metodě najděte na těchto internetových stránkách: http://www.ufiservingscience.com/baercom.html

Image

Chirurgická léčba výhřezu meziobratlových plotének

Výhřez meziobratlové ploténky je nejčastější příčinou bolestivosti zad a může vést až k ochrnutí končetin u Vašeho psa. Nově  Vám naše klinika může nabídnout chirurgické ošetření tohoto problému spojeného s odstraněním vyhřezlé ploténky, která tlačí na míchu a způsobuje bolestivost, příp. až ochrnutí končetin u Vašeho psa. Součástí této léčby je samozřejmě i nutná rehabilitace, se kterou je potřeba začít ihned po operaci.

Nová metoda stabilizace prasklého zkříženého kolenního vazu

Ruptura předního zkříženého kolenního vazu je jednou ze dvou nejčastějších příčin kulhání na zadní končetiny u psů. Nově Vám můžeme nabídnout metodu stabilizace pomocí TTA (Tibial Tuberosity Advancement), kterou doporučujeme zejména u větších plemen psů, kdy může docházet k selhání klasických stabilizačních metod.

Image

Miniinvazivní chirurgické metody – artroskopie a laparoskopie

Mezi nové trendy ve veterinární medicíně patří i tyto miniinvazivní chirugické metody, jakými jsou artro- a laparoskopie. Pod kontrolou kamery provádíme touto cestou zákroky jak v dutině břišní (kastrace, gastropexe, biopsie z orgánů dutiny břišní), tak ošetření jednotlivých kloubů.

Rehabilitace (Aquatrainer)

K součásti pooperační péče, zejména po ortopedických a neurologických operacích, poskytujeme rehabilitaci. Pravidelná rehabilitace umožní Vašemu psovi a kočce navrátit se rychleji do normální zátěže po ortopedických a neurologických operacích. Rehabilitační vanu můžete využít i jako součást tréninku pro Vašeho psa. Spolupracujeme také s profesionální fyzioterapeutkou a v případě Vašeho zájmu se můžeme domluvit na spolupráci. Více informací v sekci Přístrojové vybavení.

Noví členové týmu

Od roku 2014 se budou o Vaše miláčky starat naši noví veterinární lékaři – MVDr. Martin Polák a MVDr. Lucia Babejová. Doufáme, že budete s jejich službami spokojeni. Více informací v sekci Náš tým.

Nová chirugická metoda léčby glaukomu (zelený zákal)Image

Ve spolupráci s primářem očního oddělení karvinské nemocnice MUDr. Slepánkem provádíme novou metodu v léčbě glaukomu.  

 

 

 

                                                                                                                           

Novinka - odběry spermatu, laboratorní vyšetření a inseminace ​chlazeným spermatem

Naše pracoviště se již dlouhou dobu zabývá umělou inseminací. Jedná se kromě klasické inseminace i o inseminace fen chlazeným spermatem přivezeným většinou od psa ze zahraničí. Díky této metodě majitelům fen odpadá nutnost cestovat s fenou na dlouhou vzdálenost, stresovat ji v cizím prostředí a navíc se díky odběrům progesteronu může ideální doba načasovat, neboť chlazené sperma je aktivní až pět dní. Tato metoda je velice úspěšná a používá se již i pro odběry v České republice, neboť majitelé oceňují komfort, který to jim i zvířatům přináší.