Pyometra
Zánět dělohy - pyometra - se nejčastěji objevuje u straších a nerodících fen 2-8 týdnů od ukončení hárání. Feny začínají horečkovat, hodně pijí a často odchází z pochvy hleno-hnisavý někdy i krvavý a velmi zapáchající výtok. V případě výtoku se jedná o otevřenou formu tohoto onemocnění. Existuje však i pyometra uzavřená, kdy se děložní krček uzavře a nedochází k odtoku nahromaděného sekretu. Tato forma je nebezpečnější a často dochází k jejímu přehlédnutí majitelem. K příčinám vzniku pyometry patří zejména infekce po nezdařeném nakrytí, nedostatečné zčištění dělohy po hárání či po porodu. Dochází k nahromadění sekretu, který se stává ideální živnou půdou pro bakterie.
Pyometra je poměrně závažné onemocnění, které ohrožuje fenu na životě a proto se nejčastěji řeší chirurgickou cestou. Konzervativní řešení je náročné jak pro zvíře, tak pro majitele a ne zřídka končí chirurgií. Volba metody je vždy na ošetřujícím lékaři a majiteli.
Pacient se uvede do celkové anestezie (zpočátku inječně, poté se po intubaci napojí na inhalační přístroj). Po přípravě operačního pole se provádí otevření dutiny břišní ve střední linii. Po vizualizaci postižené dělohy se provede její vyzvednutí do operačního pole a děloha se podváže minimálně 2 ligaturami u děložního krčku. Na našem pracovišti provádíme ovariohysterektomii, tedy odejmutí nejen dělohy, ale i vaječníků. Dalším postupem je tedy vizualizace vaječníků a po jejich podvazu odstranění spolu s dělohou mimo operační pole. Po laváži a revizi ostatních orgánů dutiny břišní se provede její uzávěra standardním způsobem.
Po celou dobu zákroku je pacient monitorován a napojen kromě narkotizačních plynů na kyslík. Rovnež infúzní terapie probíhá během i po zákroku.
Po operaci je pacient dále monitorován na hospitalizaci a jsou mu podávána analgetika a antibiotika.
Na obrázcích vidíme typické zduření dělohy naplněné purulentním sekretem. Za normálních okolností jsou děložní rohy široké asi jako tužka (záleží na velikosti plemene).