Pseudogravidita – falešná březost
Pseudogravidita je stav, jehož vnější příznaky odpovídají opravdové březosti, ta ale chybí. Dochází k ní nejčastěji u fen, méně často u koček. Vznik falešné březosti je podmíněn vaječníky, proto se může vyskytnouti i u fen, které prodělaly hysterektomii – tedy odnětí dělohy.
Projevy
Feny jsou klidnější a mazlivější, může se zvětšovat objem dutiny břišní, natéká mléčná žláza, vytváří se sekret podobný mlezivu, staví si hnízdo pro mláďata, neustále přenášejí hračky. V tomto období jsou schopné přijímat a odkojit cizí štěňata.
Co s tím?
V případech mírné sekrece většinou postačí změna režimu a chování, tedy snížit krmnou dávku, zamezit většímu podávání bílkovin (jogurty, tvaroh apod.), omezení příjmu tekutin (zvážit dle počasí) a lokální ošetření mléčné lišty (zejména chlazení, resorpční masti). Nepodporovat fenu mazlením, tím ji jen ujišťujete, že její stav – tedy gravidita – je reálný.
V žádném případě obsah mléčné žlázy nevytlačujte, stimulujete tak další a větší tvorbu mléka. Manuální evakuace mléčného sekretu je indikována pouze v případě zánětlivého procesu, což posoudí veterinární lékař.
Při větší sekreci je nutno nasadit léky, které laktaci potlačují. V případě zánětu je fena kryta antibiotickou clonou.
Prognóza
Pokud plánujete nakrytí feny, učiňte tak hned při dalším hárání (pokud se jedná minimálně o 2.-3. říji). V případě opakovaného výskytu je lepší zvážit ovariohysterektomii – kastraci jako prevenci před vznikem nádorů mléčné lišty. Je prokázáno, že u opakované pseudogravidity je riziko vzniku nádorového procesu větší.