Jump to content

Případ měsíce

Výhřez dělohy u ovce

 

4-letá ovce, blíže nespecifikovaného plemene, k nám byla přivezena po protahovaném porodu jednoho jehněte. Tato pacientka dřív žádné problémy neměla, nicméně po 4 hodinách po porodu došlo k výhřezu dělohy.

Výhřezy dělohy jsou mohem častější u skotu a zejména starých krav, ale ani malým přežvýkavcům se tato problematika nevyhýbá. Určujícím momentem při vzniku výhřezu je atonie dělohy a po porodu široce otevřený děložní krček. Děloha se pak posouvá z důvodu ochablých vazů pánevních, celkového oslabení zvířete, nedostatku pohybu a zejména nadměrného tlačení.

Postiženou ovci jsme uvedli do celkové anestezie, očistili vyhřezlou dělohu studeným desinfekčním roztokem a provedli kontrolu případného poranění dělohy. Pomocí laváže fyziologickým roztokem jsme ji reponovali na původní místo. Poté byla stydká štěrbina uzavřena pomocí Flessových svorek (které mají zabránit opětovnému výhřezu), zvířeti byla aplikována antibiotika a léky na zvýšení tonizace dělohy.

Po probuzení byla ovce ihned předána majiteli, aby se pokusil pod jeho dozorem o co nejdřívější připuštění zpět k narozenému jehněti.

Při kontrole byly vyjmuty Flessové svorky, jehně od matky saje a ani při pozdější telefonické kontrole nám žádné komplikace sděleny nebyly.

K výhřezům dělohy u ovcí nedochází příliš často. Pokud k němu dojde, bývá prognosticky méně příznivé než u krav. Když dojde k okamžité repozici nepoškozené dělohy, aplikují se antibiotika a uterotonika, může se podařit zvíře zachránit. Po repozici je také ideální stání ovce se zvýšenou zádí (navrstvení podestýlky), což je u volného ustájení těžko proveditelné

Na děloze jsou krásně viditelné karunkuly, což jsou místa, ke kterým přiléhá lůžko mláděte. Zákrok komplikuje výrazný otok.

Desensibilizace

 

Na naše pracoviště byla přivedena 2-letá pacientka plemene American Bulldog s dermatologickými problémy, které zahrnovaly svědění (pruritus), zčervenání (erytém), zahnisané pupínky (pustulky), vylínaná místa (alopecie), apatie. Na předešlém pracovišti byla léčena pomocí lokálních přípravků, antibiotiky, kortikosteroidy a také léky hormonální povahy. Pro nespokojenost s výsledky terapie se majitelé rozhodli změnit veterinární pracoviště.

Pacientka přišla již medikovaná, momentálně lékem Depo-Medrone. Po zjištění nacionále a anamnézy byla majitelům vysvětlena a nabídnuta možnost diagnostiky. Majitelé souhlasili.

Vzhledem k dosavadní terapii pomocí kortikosteroidů muselo být na určitou dobu upuštěno od odběru krve k alergenodiagnostice pro možnost zkreslení výsledků. Po tuto dobu  byla pacientka udržována pomocí lokální terapie, zejména užitím zábalů, šampónů a mastí.

Výsledkem testu byla zvyšená reakce na potravní a prachové roztoče a zejména na alergeny potravní. Nejvyšší reakci testu pak vykazovalo maso hovězí, vepřové, jehněčí, kuřecí, jelenní a dokonce rybí (také lososí) maso, dále kukuřice a kravské mléko.

Pacientce byla doporučena speciální dieta, která obsahovala pouze složky potravy, na které pes nebyl alergický a byla jí aplikována autovakcína vyrobená pacientce přímo "na míru".

Po 2 měsících je pacientka bez problémů, bez erytému, alopecie či svědění.

Fena před léčbou.

Fena po léčbě.

Fractura, pneumotorax 

 

Ve večerních hodinách byl na kliniku přivezen 2-letý německý ovčák po autonehodě.

Při RTG snímkování jsme diagnostikovali pneumotorax a příčnou zlomeninu ramenní kosti (humeru). Po přihlédnutí k aktuálnímu stavu pacienta a jeho věku bylo přistoupeno pouze k bandáži hrudníku (chirurgické řešení pneumotoraxu nebylo nutné), fixaci zlomené končetiny několikavrstevným obvazem a neustálému monitoringu.

Po 2-denní stabilizaci bylo přistoupeno k chirurgickému řešení zlomeniny.

Fraktura ramenní kosti byla řešena přiložením ploténky. Operační ránu jsme překryli pouze sterilním krytím, bandáž hrudníku však částečně překrývala i ránu po chirurgickém řešení zlomeniny. Pár hodin po operaci pes končetinu zatěžoval.

Nyní musí mít pacient 8-týdenní klid s převazy a průběžnými kontrolami hojení kosti a přítomnosti plynu v hrudníku pomocí RTG.

Pacient před operací.


Pacient po operaci.

Stav po necelých 2 měsících.